سامانه پایش از راه دور سلامت – تسلام

مهمترین دغدغه هر انسانی سلامت اوست. تجهیزات پایش سلامت این امکان را به پزشکان می دهند تا شرایط جسمانی افراد را بررسی کرده و در صورت مشاهده شرایط غیرنرمال نسبت به درمان یا رفع مشکل اقدام نمانید. از جمله این تجهیزات می توان به دماسنج، ترازو، دستگاه اندازه گیری فشارخون و ضربان قلب، دستگاه اندازه گیری قند خون و … اشاره نمود. استفاده از برخی از این دستگاه‌ها ممکن است برحسب تجویز پزشک چندین مرتبه در روز یا هفته جهت پایش وضعیت سلامت ضروری باشد. در دنیای امروز با توجه به افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش مراجعین به پزشکان و همین‌طور محدودیت‌های زمانی و مکانی مراجعه به پزشک مدنظر، نیاز به ایجاد یک کانال ارتباطی از راه دور میان پزشکان و بیماران بیش از پیش احساس می شود. این مقوله تحت عنوان  Tele-Health (تله – سلامت) مطرح می شود.

“تسلام”، سامانه پایش سلامت از راه دور مبتنی بر تکنولوژی های اینترنت اشیاء (IoT) به منظور ارتباط بی سیم افراد با تجهیزات پزشکی می باشد. تسلام از دو بخش تشکیل شده است:

  1. اپلیکیشن کاربر: اپلیکیشن موبایل تسلام، امکان اتصال به انواع تجهیزات پزشکی (دماسنج، دستگاه‌های اندازه گیری فشار خون و قند خون، ترازو و …) برندهای مختلف داخلی و خارجی مجهز به بلوتوث را داراست. ویژگی‌های اپلیکیشن تسلام عبارتند از:
  2. قرائت از راه دور اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط تجهیزات پزشکی بر بستر بلوتوث
  3. نمایش گزارشات روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه از اطلاعات ذخیره شده
  4. ارسال اطلاعات ذخیره شده به پزشک مربوطه بر بستر اینترنت جهت بررسی وضعیت سلامت
  5. نمایش تجویزات اعلام شده از سمت پزشک
  • اپلیکیشن پزشک: این اپلیکیشن پل ارتباطی پزشک با تجهیزات پزشکی می باشد. بدین ترتیب پزشکان به راحتی می توانند شرایط عمومی مراجعین خود را از راه دور بررسی کنند.ویژگی‌های این اپلیکیشن عبارتند از:
  • دریافت و ذخیره اطلاعات اندازه‌گیری شده توسط کاربر با استفاده از تجهیزات پزشکی
  • مقایسه مقادیر دریافت شده با مقادیر قبلی ذخیره شده در سیستم
  • نمایش گزارشات روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه از اطلاعات ذخیره شده
  • ارسال تجویزات مدنظر به اپلیکیشن کاربر بر بستر اینترنت

در حال حاضر تسلام در کنار خدمات معرفی شده، اولین فشارسنج هوشمند تولید داخل را نیز برای استفاده خانگی ارائه می دهد. با استفاده از تسلام دیگر نیازی به مراجعه حضوری به پزشک برای انجام بسیاری از آزمایش های عمومی و اولیه نیست. پزشکان نیز با استفاده از این سامانه ضمن مدیریت بهینه زمان خود، اطلاعات مربوط به مراجعین را به صورت مدون در اختیار خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت Teslam.ir مراجعه کنید.